Bilgi Paylaşımcıyız
Hoşgeldiniz Bilgi Paylaşımcı
Forum Admin:can05 [ßy Coder AzRæ£L] {Onur Can Mert}
Daha Kaliteli Hizmet İçin Lütfen Kayıt Olunuz...

TEKGIDA-İŞ BAŞKANI TÜRKEL: "4/C'YE GEÇMEK AYRI, BAŞVURMAK AYRI"

TEKGIDA-İŞ BAŞKANI TÜRKEL: "4/C'YE GEÇMEK AYRI, BAŞVURMAK AYRI"

Mesaj  can05 Bir Perş. Ağus. 26, 2010 9:50 pm

TEKGIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, 4/C'yle ilgili Anayasa Mahkemesi sürecini beklediklerini ifade ederek, sendikanın şubelere 4/C'ye müracaat hakkındaki yazıya ilişkin "Bu yazı işçilerin 4/C'ye geçmesiyle ilgili değil, olayın hukuki sürecinin hangi aşamada olduğuyla ilgili" dedi. Türkel, 4/C'ye müracaat etmekle 4/C'ye geçmenin ayrı olduğunu söyleyerek, bu ikisinin birbirine karıştırıldığını ifade etti. ANKARA (ANKA) - TEKGIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, 4/C'yle ilgili Anayasa Mahkemesi sürecini beklediklerini ifade ederek, sendikanın şubelere 4/C'ye müracaat hakkındaki yazıya ilişkin "Bu yazı işçilerin 4/C'ye geçmesiyle ilgili değil, olayın hukuki sürecinin hangi aşamada olduğuyla ilgili" dedi. Türkel, 4/C'ye müracaat etmekle 4/C'ye geçmenin ayrı olduğunu söyleyerek, bu ikisinin birbirine karıştırıldığını ifade etti.
TEKGIDA-İŞ'in şubelere gönderdiği 4/C'yle ilgili hukuki yazı hakkında ANKA'nın sorularını yanıtlayan TEKGIDA-İŞ Başkanı Mustafa Türkel, hukukçularından konuyla ilgili neler olabileceğine ilişkin mütalaa istediklerini belirterek, işçilerin 8 aylık iş kaybı tazminatlarının sonuna gelindiğini hatırlattı. Türkel, Anayasa Mahkemesi'nde de bu sürecin görüşme aşamasında olduğunu ifade ederek, Eylül'ün 14'ü 15'i gibi bu konunun görüşülüp karara bağlanmasının beklendiğini dile getirdi.

-"4/C'YE MÜRACAAT ETMEK AYRI GEÇMEK AYRI"-

Türkel, Eylül'ün 15'inden sonra 4/C olmayacağını savunarak, "İşçiler 4/C'ye müracaat etmemiş olursa ayın 15'inden sonra ne olur? Arkadaşlar 1-10 Eylül arası müracaat ederse 4/C de iptal edilmiş olursa; en azından 4/C'yi de Anayasa Mahkemesi iptal ettiği için hükümet bir düzenleme yapmak zorunda kalacak. Müktesep hak durumuna düşmüş olacak. 4/C'ye müracaat etmek ayrı şey 4/C'ye geçmek ayrı şey, bu ikisini birbirine karıştırıyoruz" diye konuştu.
Türkel, işçilerin 1-10 Eylül tarihlerinde 4/C'ye müracaat etmesi halinde ortada bir hizmet ilişkisi kurulması için yasaların verdiği bir hakkın kullanımının söz konusu olacağını savundu. Türkel, şöyle devam etti:
"14-15 Eylül'de 4/C iptal edilmiş olursa; işçinin geçeceği 4/C olmayacak. Çünkü 15 Eylül'de 4/C iptal edilmiş olursa müracaat edenler 4/C'ye mi geçmiş oluyorlar. Ortada 4/C olmadığına göre 15 Eylül'de geçecekleri bir yer olmayacak. Hükümet'te konu Anayasa Mahkemesi'ne gittiği için herhangi bir düzenleme yapamıyor, yeni personel rejiminde de bu konuda bir düzenleme yapamıyor."

-"HÜKÜMETİ Mİ DEVİRCEKTİK?"-

Türkel, işçilerin; "4/C'ye geçecektik 78 günlük eylemi neden yaptık" ifadelerine şöyle yanıt verdi:
"Biz eylemi neden yaptık 4/C'ye geçmeyeceğiz diye, biz eylemi yaptık 1 aylık süre vardı başvuru için o kalktı. 4/C'yle ilgili yapılan iyileştirmeler biz geçmedik. Ama birilerine yarar sağladı. 4/C gibi bir düzenleme hukuki sürecin en üst noktası olarak Anayasa Mahkemesi'nde konuşulmasını sağladı. Bu ülkede Hükümeti mi devirecektik ne olacaktı."
Anayasa Mahkemesi'yle görüşmek üzere yapılan yazılı talebin sorulması üzerine Türkel, "Anayasa Mahkemesi yazılı olarak görüşümüzü istedi. Biz de görüşümüzü yazılı olarak gönderdik" diye konuştu.

-"CANI İSTEYEN BEN GİDİYORUM DİYEREK SENDİKAYA GÖRÜŞMEYE GELEMEZ"-

İşçilerin "ÇAY-KUR'da aldığı yetki karşılığında bizi 4/C'ye geçiriyor" ifadelerine Türkel, Çay Kur'da yetki için iki yıldır mahkemelerdeydik. Mahkeme mi yaptı bu pazarlığı? Takdir sizin" dedi.
Bugün çeşitli illerden bir grup işçinin İstanbul'a gelerek kendisini ziyaret edeceği ve duruma göre Ankara'ya geçeceği hakkındaki soruya Türkel, şöyle yanıt verdi:
"İşçilerin geleceğinden bilgim yok. Gelirlerse de bizimle görüşme şansı yok. Burası dingonun ahırı değil her gelenle görüşmem. Gelirlerse TEKGIDA'ya giremezler. Çünkü onlar artık bizim üyemiz değil bu artık eşkıyalığa girer. Canı isteyen de ben gidiyorum diyerek gelirse Türk-İş'teki aynı muameleyi görürler. Herkes şubesinin kararlarına uyacak. Canı isteyen ben gidiyorum görüşürüm diyemez. Bu kadar net. Bizimle görüşebilmenin yolları usulleri vardır. Şubesine bölgesine gider gerekiyorsa görüşme talebi uygunsa biz kalkar gideriz. Nitekim bana İzmir'den talep geldi. Ben gittim; 50 kişinin buraya gelmesi başka, benim gitmem başka. O tür talepleri doğru bulmuyorum. Öyle birkaç tane aklı evvel sapık provokatör var. Bunlara artık bu eylem sürecinde de tanıyorum. Onların bir kaçının organize ettiği zaman zaman küfre kadar götürdükleri oluyor. Nitekim Türk-İş'in önüne de gidip aynı hareketleri yapmaya çalışan da o takım zaten. Biz onları artık TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz. 78 gün boyunca yuhalamaları da yaparak o eylemi sulandırdılar. Ö eylemi yaparak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan bizim gözümüzde ajan provokatördür."(ANKA)
(ME/ÖMR)
YORUMLARINIZ
GÜMÜŞHACIKÖY,DEN TEKELÇİ ydi şimdi 4/c li - 26.08.2010 11:12
türker ankarada eylemlerin devam ettiği zaman türk işin 1 saatlik eylem kararını sabah 9 dan akşam 17.30 da açıklaması ve çelik kuvveti çağırıp etrafımızı sardırması sizin zaten işçiyi sattıgınızın bir gösgergesiydi ve bizler bir gurup arkadaşlarla orayı terk ettik ve 4 c ye dilekçeyi verdik şimdi çalışıyoruz ve mutluyuz yalnız diger arkadaşlarımıza yazık keşke onlarda sizin durumunuzu çözseydi ve işlerni bulsaydı sizler yani sendikacılar işçinin sırtından lüsk yaşama alıştınız hakkımız olsun yarın ahirette görüşeçegiz allah belanızı versin ?
isa çetinkaya - 26.08.2010 10:53
o gaz bombalarını,o copları acaba boşunamı yedik.Kimse oraya vatanı bölmeye,sendikayı yok etmeye gitmedi.Sayın sendikacılar,sayın siyasetçiler lütfen bu insanların aldığı üç beş kuruşla oynamayın,herkesin alın terini görmezden gelmeyin,şu ata sözünüde unutmayın ''alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste''bugün bu arkadaşlarımız hepsi peişan acaba ne yapılmaya çalışılıyor Allah aşkına bütün yetkililer ellerinizi vicdanınıza koyun bu işi bir an önce düzeltmeye çalışın yoksa bu ah kimseyi iflah etmez.
G HACIKÖY TEKEL - 25.08.2010 18:39
kendini sendika başkanı sanan ey gafil seni ALLAH,a havale ediyorum sen zaten cehennemde sonsuz yanacaklardandın şimdi dahada sağlama aldın yanmayı HAMDULLAH kardeşimizin sorkusunu sualini veremeyecen hepiniz ALLAHINIZDAN BULUN....
akçaabat tekel işçilerinden - 25.08.2010 09:56
akçaabat tekelindeyken tanımışdım türkeli genel merkez de bir işim vardı orada gördüm dükalığı olan tekel işçisine oldu heep çeplerini doldurdular olan o gariban anadolu çocuklarına oldu danıştaya güveniyorum sadece
yasemin gürenli - 25.08.2010 09:52
danıştay görüyor her şeyi görüyor kesinlikle mağdur olan işçiler emekçiler
cuneyt kavas - 23.08.2010 22:49
kesınlıkle yıne bır oyun var.kendı ellerımızle söktürdüler cadırları mahkeme temmuzda kararı acıklamıs olsaydı o zaman ne olacaktı.
izmir eski balatçık işçisi - 21.08.2010 05:13
arkadaşlar ben bu birer milyar cezayı anlayamadım açıklayabilirmisiniz lütfen
samsun tekel işcisi - 21.08.2010 04:26
allah korkusu olmayan akp+türkiş+tekgıda+kamusen+hakiş+memursen hepsi işbirlikçi cıktı işçiye gelen maddi yardımlar kendilerine kaldı baska yerden gelen yardımlarla durduk biz orada hesaba yatan parayı nereye harcadılar 78 günde kac kere yardım yaptı sendika allah belalarını versin hepsinin coluk cocuklarından cıksın insaallah kendilerine bişe olcağı yok tezgah sağlam akp+sendikalar
tek umut anayasa mahkemesi referandumda ewet cıkarsa ordanda fayda yok selamlar
tekel magduru - 20.08.2010 22:36
arkadaşlar en son cevizliden vekalet verdik.fakat ben boşta geçen zamanların parasını almak için dava açılacagını bilmiyordum.fakat acı son çabuk duyuldu.1 er milyar karşı tarafa ödeme yapılacak adam başı bize ceza.sırada ne var bilmiyorum.bide bizim bu sözleşme farkları hemen hemen 300 350 tl civarında bu niye dillenmiyor.tamam peşinde degilim ama beni satan sendikadan alırım bu parayı.arkadaşlar 4 c ye geçsek bile 11 ay çalıştıracaklar 12 ay posta.sakın maaş arttı diye sevinmeyelim.çünkü eski 4 c lilerden arkadaşlardan kimseyi görmüyorum duyrulur.
tekel magduru - 20.08.2010 22:26
anayasa mahkemesinin süreyi uzatmasından itibaren çadırlar sökülmeye başlandı.orada bitane işçi bayan arkadaşımız karşı çıkıyordu çadırıların sökülmesi için yemin ediyorum keşke keşke diyorum onu dinleseydik.sökmeseydik çadırları.8 aylık süre herkeze çok tatlı geldi.ne oldu mahkemeler 1 tanesi sonuçlandı kaybettik cezası karşı tarafa 1'er milyar adam başı para ödenecek.bu avukatlar ne iş yapıyor.hepsi parasını aldılar cezayı ödemekde bize düştü.arkadaşlar bu 4 cye geçme işide oyun dikkatli olun bugün bize geçin diyenleri yarın mecliste görürsünüz.bayram meral gibi çift telefon taşırlar.ALLAH yardımcımız olsun.....
tekel işçisi kazanacak - 20.08.2010 04:07
türkel efendi ağzın iyi laf yapıyor dünyalığınıda kazandın tokata tekele ne verdin bir icraatını söyle sadece senin yalakalarının işini gördün 50 tekel işçisini hain ilan ediyon niye sana yalakalık yapmadılar diyemi bir dediğin birini tutmuyor zamanında anap tan vekil adayı olmuş seçilememiştin şimdi chp den vekillik veya türkişemi oynuyorsun bu kadar olmaz kise gökleri yildızdan yeri mal okundan tanımıyo kimse kör sağır değil haddini bil işçilikden geldiğini unutma dön şöylr bir gerine bak
aydından tekel işçileri - 18.08.2010 13:29
sayın mustafa türker tekel işçilerini sattınız akp li olarak işbirliği yaptınız tekel işçilerini sattınız orda o insanlara 79 gün tutunuz tekel işçilerini akp yi kaç paraya sattınız yazıklarımız olsun mustafa türkele sayın türk-iş başkanı mustafa kumlu bu işçilerin aidatlarıyla oralarda oturuyorsunuz işçiye ne verdiniz hiç bişey sizlerden sendikcı olarak gör5müyor bu işçiler heryerde bundan sonra size protosto edecek
TEKEL İŞÇİLERİNDEN CEVAP - 13.08.2010 13:38
12 Ağustos 2010

SENDİKA GENEL MERKEZLERİNE VE KAMUOYUNUN BİLGİSİNE;

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in 9 Ağustos günü ANKA Haber Ajansına verdiği röportajdan sonra, 10 Ağustos Salı günü Genel Merkezimize yapacağımız ziyaretimizi ileriki tarihe ertelemeye karar verdik. Konuyla ilgili basın açıklaması aşağıdadır:
Değerli kamuoyu,
4 C’ye karşı mücadelenin içinde olup bedel ödeyip, sadece copu ve tazyikli suyu değil, Hamdullah’ın ölümünü, kız kardeşimizin intiharını, yakınlarımızın ölümünü, evi yanan işçinin acısını, 78 gün boyunca her türlü kötü muameleyi, hak mücadelesi adına sineye çektik. Sendikanın yolunda yürüdük.
Sendikamız Tek Gıda-İş’in 1-2 Nisan’dan sonra eylemlere ara vermesinin ertesinde 4 C’ye karşı mücadelemizi çeşitli platformlarda sürdürmek zorunda kaldık. Son olarak 2-6 Temmuz tarihlerinde Ankara’da Türk-İş Genel Merkezine ve TBMM’ne giderek 4 C’nin iptal edilmesi mücadelesini büyütmeye çalıştık.
Sendikamız bu süreçte fiili olarak yanımızda olmasa da, anlayışla karşıladığını açıkladı. Ayrıca 24-25 Mayıs tarihlerinde Türk-İş Bölge Temsilciliklerindeki demokratik tepki eylemlerine şube yöneticilerimiz katıldı, destek verdi. Hatta 1 Mayıs kürsüsünde şube başkan ve yöneticilerimiz de vardı. Genel Merkezimizden yapılan tüm açıklamalarda bizlerin haklı olduğu vurgulanıyordu.
Ancak 9 Ağustos günü Genel Başkan Mustafa Türkel’in ANKA Haber Ajansıyla yaptığı röportaj, bizi derinden üzdü. Gazetecinin “Çeşitli illerden bir grup işçinin İstanbul’a gelerek sizi ziyaret edeceği ve duruma göre Ankara’ya geçeceği” hakkındaki sorusuna Türkel, şöyle yanıt veriyor:
“İşçilerin geleceğinden bilgim yok. Gelirlerse de bizimle görüşme şansı yok. Burası dingonun ahırı değil her gelenle görüşmem. Gelirlerse TEK GIDA’ya giremezler. Çünkü onlar artık bizim üyemiz değil bu artık eşkıyalığa girer. Canı isteyen de ben gidiyorum diyerek gelirse Türk-İş’teki aynı muameleyi görürler. Herkes şubesinin kararlarına uyacak. Canı isteyen ben gidiyorum görüşürüm diyemez. Bu kadar net. Bizimle görüşebilmenin yolları usulleri vardır. Şubesine bölgesine gider gerekiyorsa görüşme talebi uygunsa biz kalkar gideriz. Nitekim bana İzmir’den talep geldi. Ben gittim; 50 kişinin buraya gelmesi başka, benim gitmem başka. O tür talepleri doğru bulmuyorum. Öyle birkaç tane aklı evvel sapık provokatör var. Bunlara artık bu eylem sürecinde de tanıyorum. Onların bir kaçının organize ettiği zaman zaman küfre kadar götürdükleri oluyor. Nitekim Türk-İş’in önüne de gidip aynı hareketleri yapmaya çalışan da o takım zaten. Biz onları artık TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz. 78 gün boyunca yuhalamaları da yaparak o eylemi sulandırdılar. O eylemi yaparak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan bizim gözümüzde ajan provokatördür”(abç)
Bu açıklamadaki “dingonun ahırı, sapık provokatör, ajan provokatör, TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz” ifadelerini hak etmiyoruz. Bu sözler saygı ve ahlak sınırlarını da zorlamakta, hakaret kapsamına girmektedir. Sendikalardaki çürümenin derinliğini de gösteriyor. Tek Gıda-İş’in geleneğine, Türkel’in Türk-İş Genel Sekreterliğinden istifa gerekçelerine aykırı düşüyor. Söz konusu işçiler meydandadır; Türkel gibi herkes de tanıyor! Ancak Nisan’dan beri tek bir eylem dahi yapmayan Mustafa Türkel yönetiminin, “nerede, kimin yanında?” olduğunu açıklamaya ihtiyaç var.
Güvencesizliğe karşı iş güvencesi, güvenli gelecek mücadelesi yürüten işçiler olarak ziyaretimizi ne zaman ve hangi biçimde gerçekleştireceğimizi daha ileride sizlerle paylaşacağız. Kamuoyuna duyurulur…

Tek Gıda-İş Üyesi TEKEL İşçileri
SUÇLAYANA BAK! - 12.08.2010 11:01
Tek Gıda - İş Genel Başkan Mustafa Türkel diyor ki; “TEK GIDA’ya giremezler”, “Burası dingonun ahırı değil”, “onlar artık bizim üyemiz değil”, ”TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz”, ”o takım”, “birkaç tane aklı evvel sapık provokatör”, “ajan provokatör”…

Tekel işçileri, kendi iradeleriyle ve sendikalarının tüm engellemelerine karşın 78 günlük destansı bir eylemliliği Ankara’da gerçekleştirdiler. Tekel işçilerinin “çadır kent” haline getirdikleri Ankara Sakarya caddesindeki eylemlilikleri, Tek Gıda - İş Genel Başkan Mustafa Türkel tarafından ancak hedefe erişerek ses getirdiğinde savunulmaya başlandı. Direnişin, engellenemeyen yükseliş seyri işlerine geldiğinde savunur bir hal aldı. Bu noktadan itibaren de Tekel direnişinin yükseliş seyrini, kapalı kapılar ardında gerçekleştirdikleri kendi pazarlıkları temelinde dizginlemeye başladılar. “Çadırlar sökülecek” talimatıyla da direnişin önüne geçtiler. O noktadan itibaren de direnişçi Tekel işçileri ile sendika ağaları arasındaki çatlak derinleşerek büyümeye başladı.

Oysa, bazı sol / sosyalist guruplar Tek Gıda - İş Genel Başkan Mustafa Türkel’i çoktan “işçi önderi” olarak ilan etmiştirler.

Tekel işçilerinin “sendika ağası” diyerek kararlı eylemlilikleriyle eleştirdiği Mustafa Türkel, kendilerini “işçi sınıfının partisi” olarak ilan edenler tarafından “Tekel direnişini çok iyi yönetti” diyerek onurlandırılmış ve payelendirilmiştir.

Sendikal alan ve sınıf mücadelesi içinde sendika ağaları ve bürokratları, sol / sosyalist hareket içindeki bürokratlarla tencere ve kapağı gibi oldular. Bu gerçeklik ise sendika ağalarını, anti-bürokratik işçi muhalefetine ve mücadelelerine karşı adeta “meşrulaştırma” işlevi gördü.

Sendika ağalarını ve bürokratlarını meşrulaştıranların sınıf mücadelesi içindeki meşrulukları ise daha şimdiden tartışma konusu haline gelmiştir. Bu gelişmeler ve süreç devam etmektedir. İşte turnusol kağıdı olabilecek yeni bir örnek daha. Bakalım bunu kimler nasıl savunacaklar?

ANKA haber ajansı 9 Ağustos günü Tek Gıda - İş Genel Başkan Mustafa Türkel’le röportaj
yaptı. Röportajda Mustafa Türkel tarafından Tekel işçilerinin 4 C için başvurmaları gerektiği yineleniyordu. Tekel işçilerine karşı asıl saldırı darbesi ise röportajın sonunda. Direniş sürecinin ivmelendirmesi ve sendikanın göreve çağrılması amacıyla Tekel işçilerinin kendi sendikaları olan Tek Gıda - İş’e yapacakları ziyarete dair Genel Başkan sıfatı ile Mustafa Türkel’in ifadelerini bi daha hatırlayalım;

“İşçilerin geleceğinden bilgim yok. Gelirlerse de bizimle görüşme şansı yok. Burası dingonun ahırı değil her gelenle görüşmem. Gelirlerse TEK GIDA’ya giremezler. Çünkü onlar artık bizim üyemiz değil bu artık eşkıyalığa girer. Canı isteyen de ben gidiyorum diyerek gelirse Türk-İş'teki aynı muameleyi görürler. Herkes şubesinin kararlarına uyacak. Canı isteyen ben gidiyorum görüşürüm diyemez. Bu kadar net. Bizimle görüşebilmenin yolları usulleri vardır. Şubesine bölgesine gider gerekiyorsa görüşme talebi uygunsa biz kalkar gideriz. Nitekim bana İzmir'den talep geldi. Ben gittim; 50 kişinin buraya gelmesi başka, benim gitmem başka. O tür talepleri doğru bulmuyorum. Öyle birkaç tane aklı evvel sapık provokatör var. Bunlara artık bu eylem sürecinde de tanıyorum. Onların bir kaçının organize ettiği zaman zaman küfre kadar götürdükleri oluyor. Nitekim Türk-İş'in önüne de gidip aynı hareketleri yapmaya çalışan da o takım zaten. Biz onları artık TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz. 78 gün boyunca yuhalamaları da yaparak o eylemi sulandırdılar. O eylemi yaparak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan bizim gözümüzde ajan provokatördür”

Bu satırlar sonrasında, Tek Gıda - İş Genel Başkan Mustafa Türkel’in provokasyonuna gelmeyeceklerini açıklayan Tekel işçileri sendikalarını ziyarete gitmeyi ertelemişlerdir. Mustafa Türkel’in hakaret, küfür ve tehditlerine pabuç bırakmayacakları bilinen Tekel işçilerinin açık ve seçikçe “üzüm yemeye gideceğiz, bağcı dövmeye değil” ifadeleriyle açıkladıkları sendikalarını ziyaret gerekçeleri çarpıtılmakta ve Tekel işçileri tahrik edilmektedir. Başta Mustafa Türkel olmak üzere Tek Gıda - İş’in sendika ağaları sınıf ihanetlerini perçinlemektedirler.

Direnişçi Tekel işçileri ile sendika ağaları arasındaki çatlağın derinleşerek büyümeye başladığını sıklıkla vurguluyoruz. Sendika ağaları ile anti-bürokratik işçi muhalefeti arasındaki derinleşen bu çatlağın Tekel ve Tek Gıda - İş’le sınırlı kalmayacağının da önemli işaretleri var. Ve bu çatlak hızla, kıyısında dengesizce duranları yutacak bir uçuruma dönüşmektedir.
bursa - 11.08.2010 15:27
arkadaşlar eylemler yapılmasaydı SENDİKANIN KASALARINI NASIL BOŞALTACAKLARDI işlerini gördüler tabiki dingonun ahırı olur işçiyi tanimazlar birileri boşalan kasalara hesap sorması gerek
can05
Admin
Admin

http://bilgipaylasimci.net.tc